Hakkımızda

Son 10 Yılın En Zeki 25 İnsanı
 
 
The Daily Beast, (http://www.thedailybeast.com/) tarafından son 10 yılın en zeki yani yaptıklarıyla dehalarını ortaya koyan insanlar diyelim seçildi. Bloglara bakarken karşılaştım ve hoşuma gittiği için paylaşmak istedim.
Öncelikle, bu listeyi oluştururken 3 tane hususun üzerin durmuşlar;
-Saf beyin gücü
-Beyin gücünü kullanarak kendi alanlarını veya dünyayı değiştirmeye etkileri
-Değişime etkileriyle son 10 yılda hatırlanmayı haketmeleri
 
Listeye baktığımızda farklı alanlarda insanların ilk 25′e girdiklerini görüyoruz. Tabi ki listenin başını çekenlerin son yıllarda hayatımızı en çok etkileyen bilgisayar ve internet ile farklılıklarını yansıtanların olduğunu görüyoruz. Tabi internet diyince şu anda en değerli internet sitesi olma ünvanını koruyan Google’ın kurucuları başı çekiyor. Google en büyük özelliği dünyanın tartışmasız en iyi arama motoru olması; bunun yanı sıra Google öyle bir kimliğe girdi ki teknoloji anlamında her süreçte kullanabileceğimiz bir marka oldu; e-mail, harita derken işletim sistemine uzanan bir teknolojik bulut artık Google. Aynı zamanda inanılmaz pazarlama ve reklam gücü.
 
1- Larry Page ve Sergey Brin – Google – Kurucular
 
Google’ın doğuş hikayesi Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya karar vermesiyle başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları tanınmaya başladı. Google başlangıçta google.stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry’nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da tasarılarını ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.
 
Yahoo’nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır.David onlara tasarılarını geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.
 
Bu sırada Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998 de bir arkadaşlarının garajında Google’ı kurarlar. Aynı yıl PC Magazine adlı derginin Google’ı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun tanınırlığını katlamıştır.
 
2- Steve Jobs – Teknoloji – Apple Ceo’su ve Kurucu Ortak
 
Steven Paul Jobs, Apple Computer’in kurucu ortağı, icra kurulu başkanı (CEO) ve genel müdürüdür. Bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Pixar Animasyon Stüdyoları’nın eski icra kurulu başkanı (CEO)dır.
 
1970′lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarladan birini yaratmışlardır. Jobs, 1980′lerin başında, Fare (Mouse) ile kullanılan GUI (Graphical User Interface) (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’in ticari potansiyelini farkedenlerin arasında yer alır. 1985′te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple’dan istifa ederek, yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan beri icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalışmaktadır. Fortune Magazine2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermiştir.
 
Jobs, daha önce Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 yılında satın alır. 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs halen Walt Disney Şirketi’nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu üyesidir. Jobs, bilgisayar ve eğlence endüstrisinin önde gelen isimlerinden biridir.
 
Jobs’un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel Silikon Vadisi girişimcisi kişiliğinin yarattığı söylenlerle kuruludur. Estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek Tasarım’ın önemini vurgular. İşlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi sayesinde sadık bir hayran kitlesi edinmiştir
 
3- Steven Chu – Bilim - Amerika Enerji Bakanı
 
Steven Chu, atomları lazer ışığıyla soğutma ve hapsetme yöntemlerini geliştirdikleri için” William Daniel Phillipsve Claude Cohen-Tannoudji ile birlikte 1997 Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Çin kökenli ABD’li fizikçidir.
 
Günümüzde Stanford Üniversitesi’nde fizik ve uygulamalı fizik profesörü, Kaliforniya Üniversitesi’nde fizik ve molekülerve hücresel biyoloji profesörü, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’nda müdür olarak görev yapmaktadır. Küresel ısınmanın çok ciddi boyutlara varmasıyla birlikte, Chu ve laboratuar ekibi iklim değişikliği yaratacak bir buluş arayışı içine girmişlerdir.
 
Aynı zamanda 2009 yılında seçimi kazanan Barrack Obama tarafından yeni kabinedeki Enerji Bakanı olarak seçilmiş ve senato tarafından görevlendirilmiştir.
 
4- Hillary Clinton – Politika – Amerika Dışişleri Bakanı
 
Hillary Rodham Clinton, Amerika Birleşik Devletleri’nin 67′nci ve şimdiki Dışişleri bakanı. 2001-2009 arasında ABD Senatosunda New York eyaletini temsil etmiştir. ABD’nin 42. devlet başkanı Bill Clinton’la evli olan Hillary Rodham Clinton, 1993-2001 yılları arasında eşinin başkanlığı sırasında First Lady olarak görev yaptı. Mesleği avukat olan ClintonDemokratik Parti (ABD) üyesidir. 20 Ocak 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koydu ancak adaylığı az farkla Barack Obama’ya kaybetti.
 
5- Muhammad Yunus - Ekonomi - Grameen Bankasının Genel Müdürü
 
Muhammed Yunus,  Bangladeşli bankacı ve ekonomi profesörü. Mikrokredit kavramını bulan ve geliştirenlerdendir.Grameen Bankası’nın kurucusudur. 2006′da Yunus ve bankasına sosyal ve ekonomik bir gelişme yaratmadaki çabalarından ötürü Nobel Barış Ödülü verilmiştir. Dünya Yemek Ödülü dahil birçok ödülün sahibi ve Banker to the Poor kitabının yazarıdır. Ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından 2009 yılında Fahri Doktora ödülü verilmiştir. Kısacası 2006 yılında nobel barış ödülünü alması ve fakirliğe karşı savaşması onu bu listede beşinci yapmış.
 
Listenin devamı ise sırayla şu şekilde sıralanıyor;
 
# 1989 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Sloan-Kettering Kanser -Araştırma Merkezi Direktörü Harold Varmus
# 2009 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan California Üniversitesi Biyoloji ve Fizyoloji bölümü profesörü Elizabeth Blackburn
# ABD Başkanı Obama’nın seçim kampanyasını yöneten “AKPD Message and Media” yöneticilerinden David Plouffe
# Acumen Fon’un kurucusu ve CEO’su Jacqueline Novogratz
# Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Elizabeth Warren
# İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales
# İnternet alışveriş sitesi Amazon.com.’un kurucusu Jeff Bezos
# Princeton Üniversitesi felfese profesörü Kwame Anthony Appiah
# Amerika’nın en çok okunan haber sitelerinden Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington
# New Yorker Dergisi yazarı Malcolm Gladwell
# Türkiye doğumlu Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini
# ABD Merkez Komutanı General David Petraeus
# Hukukçu Lawrence Lessig
# Oyun tasarımcısı Will Wright
# Fox News yorumcusu, The Wall Street Gazetesi köşe yazarı Karl Rove
# New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg
# El Kaide terör örgütü liderlerinden Ayman al-Zawahiri
# Yazar, yönetmen, yapımcı David Chase
# Fox News’un CEO’su Roger Ailes
ANASAYFA | HAKKIMIZDA | HİZMETLERİMİZ | REFERANSLAR | İLETİŞİM

Copyright © Ebuteks | Tüm Hakkı Saklıdır.
Bu Gün
:14
Bu Ay
:541
Bu Yıl
:5376